10 грам


10 
  • Доставка: 

Детально


Чумиза або чорний рис, головчатое просо, (лат. Setária itálica subsp. Italica, сімейство Злаки) - одне з найдавніших хлібних рослин, Здавна оброблюваних в Східній Азії. Сьогодні чумизу вирощують в якості зернової та кормової культури в Китаї, Японії, Індії, Монголії, Кореї, на Далекому Сході, а також в Казахстані, Грузії, Україні, Білорусі та Деяких інших країнах. Як сміттєвої і здичавіле рослина чумиза зустрічається в степових зонах Європейської території і в Азії.

Вона являє собою однорічна трав'яниста рослина, що досягає у висоту 0,5 - 2,0 м, цвіте в липні, а на початку осені дозріває зерно, з якого виготовляють борошно і крупу. Крім того, зерно, зелену масу і силос використовують як корм для сільськогосподарських тварин і птахів (курей, качок та ін.), Які особливо люблять чумизу. Оболонка її зерен м'якша і тонша, ніж у проса. А за своїм живильному складу чумиза не поступається іншим представникам злакових культур. Відрізняється високою врожайністю, відмінними смаковими і дієтичними властивостями.

Для чумізи характерне утворення густого травостою, витісняє інші, в т. ч. Сміттєві культури, тому боротьба з бур'янами на її посівах ведеться лише до моменту змикання рядів в міжряддях. До того ж, чумиза і не виснажує і зневоднює грунт, що створює хороші умови для вирощування наступних культур.

Вегетаційний період чумизи становить 100 - 130 днів. У перші тижні після появи сходів відзначається повільне зростання рослин, але з підвищенням добових температур їх розвиток прискорюється.

Чумиза володіє дуже високою кормовою цінністю. Дослідницькі спостереження показали, що у сільськогосподарських тварин, в раціон яких включена ця культура, відзначаються кращі показники приросту, збільшуються надої молока (у жуйних), і навіть підвищується його жирність. Дуже люблять чумизу і свійські птахи, і декоративні (канарки, папуги). Курчата, вигодувані зернами чумизи, відрізняються кращим ростом і меншою схильністю до різних захворювань. У курей ж спостерігається більш рання кладка, збільшення кількості яєць, кращий висновок молодняку.