Хвороби томатів

ХВОРОБИ ТОМАТІВ


ГРИБКОВІ  ХВОРОБИ

Фітофтороз - хвороба проявляеться на плодах ,листях і стеблаях томатів, При уражені хворобою листя на краю  пластинок з'являються коричневі плями навколо яких блідно-жовта зона,При умовах вологої теплої погоди плями швидко збільшуються в розмірі.
Плоди схильні до захворюваню на різних етапах розвитку,.На уражених зелених пдодах утворюються распливчасті корічневин тверді на дотик плями а внутрішня тканина стає світло- коричневого забарвлення,.При сильному розвитку хвороби весь плід стає коричневим, в умовах високої вологості повітря на поверхні уражених плодів спостерігається білуватий наліт, на уражених стеблах появляютя плями неправильної форми темно-бурого кольору часто зливаються між собою і утворюють некротичні перехоплення. Шкідливість фітофторозу величезна: уражені листя відмирає що веде до зменшення ассімулірующего апарату рослини; хворі плооди стають непридатними до вживання в їжу 

БУРА ПЯТНИСТІСТЬ ТОМАТІВ (Кладоспоріоз)

Хвороба томатів кладоспоріоз вражає листя на кущах помідорів. Плоди томатів заражаються бурою плямистістью рідко. Плямистість бура помідорів хвороба яка особливо страшна при вирощуванні їх під плівкою, в теплицях, балаганах.Початкове проявлення кладоспоріоза виявляється у фазі цвітіння помідорів. А рясний розвиток хвороби на плодах томатів відбувається під час плодового дозрівання.Впершу чергу буру плямистість бачимо на листі куща в нижній його частини, а коли хвороба починає поширюватися, то і добереться до верхньої частини куща з помідорами.Кладоспоріоз - симптоми цієї грибкової хвороби томатів на певних фазах прогресування змінюються. Тому швидке і правильне визначення хвороби "Бура плямистість" томатів в ранній стадії, є дуже важливим у збереженні майбутнього врожаю.У процесі спостереження за хворобою помідорів кладоспоріоз, первинний її розвиток проявляється у вигляді плям зелено-світлого кольору, різної неправильної форми. Осередки хвороби видно візуально вгорі листя.З часом і при подальшому розвитку і поразці кущів помідорів, бура плямистість виходить на новий етап і збільшується кількісна маса ураженого листя, томатна хвороба прогресує.Плямистість на листах куща захоплює і заражає велику частину , а то і весь лист. Колір плям змінюється на коричнево-жовтий, це говорить про майбутні загибелі,в'янення і всихання.Оглядаючи рослини помідор на ознаки зараження їх кладоспоріозом, потрібно врахувати таку особливість. З нижньої сторони листя є наявність уражених ділянок сіро-світлого кольору, а в процесі розвитку хвороби, бурого нальоту, який наповнений і кишить грибковими спорами патогена.У фінальній фазі розвитку хвороби томатів "бура плямистість" спостерігається скручування листя і їх всихання. В результаті впливу хвороби кладоспоріоз, помідорам наноситься шкода і городники, дачники, фермери, які вирощують томати недобирають 30-50 % урожаю.З-за сильного знищення і пошкодження листової маси може наступити загибель рослини. А уражені томатні плоди бурої плямистістю вкриваються нальотом бурого кольору, у формі опуклих плям.

Суха плямистість з’являється на рослинах томатів практично щорічно. Уражує томати в усіх районах вирощування, в усіх фазах розвитку і практично всі органи — листя, стебла, черешки, суцвіття та плоди.

 Симптоми ураження альтернаріозом з’являються на рослинах томатів, як правило, раніше, ніж фітофторозом, тому цю хворобу ще називають ранньою сухою плямистістю, або макроспоріозом (за назвою збудника — синонімуму). Спочатку на нижніх, а потім і на верхніх листках з’являються темно-бурі округлі плями з концентричними колами. Тканина в місцях плям суха навіть за вологої погоди. Хвороба супроводжується поступовим загальним пожовтінням листків. На стеблах і черешках утворюються довгасті темно-бурі плями з чорним або темно-сірим нальотом. У місцях ураження утворюються сухі виразки. Рослини в’януть. На плодах утворюються бурі плями з вираженою зональністю. У вологу погоду плями вкриваються чорним оксамитовим нальотом — конідіальним спороношенням гриба.

 


СУХА ПЯТНИСТІСТЬ ТОМАТІВ


Суха плямистість з’являється на рослинах томатів практично щорічно. Уражує томати в усіх районах вирощування, в усіх фазах розвитку і практично всі органи — листя, стебла, черешки, суцвіття та плоди.Симптоми ураження альтернаріозом з’являються на рослинах томатів, як правило, раніше, ніж фітофторозом, тому цю хворобу ще називають ранньою сухою плямистістю, або макроспоріозом (за назвою збудника — синонімуму). Спочатку на нижніх, а потім і на верхніх листках з’являються темно-бурі округлі плями з концентричними колами. Тканина в місцях плям суха навіть за вологої погоди. Хвороба супроводжується поступовим загальним пожовтінням листків. На стеблах і черешках утворюються довгасті темно-бурі плями з чорним або темно-сірим нальотом. У місцях ураження утворюються сухі виразки. Рослини в’януть. На плодах утворюються бурі плями з вираженою зональністю. У вологу погоду плями вкриваються чорним оксамитовим нальотом — конідіальним спороношенням гриба.

 

Септоріоз, або біла плямистість листків 

Уражуються в основному листки, зрідка стебла і плоди. Проявляється хвороба у вигляді дрібних брудно-білих плям із темним обідком і численними темними крапками — пікнідами гриба — збудника хвороби. При сильному ураженні плями зливаються і вкривають усю листкову пластинку. Листки жовтіють і засихають. Може проявлятися у ранні фази розвитку рослин — на сходах та розсаді.Збудником хвороби є недосконалий гриб Septoria lycopersici Speg. З моменту зараження до прояву симптомів проходить 8–14 днів. Розвитку хвороби сприяє тепла волога погода.Основне джерело інфекції — уражені неперегнилі рослинні рештки з пікніками та пікноспорами.



 СІРА ГНИЛЬ

При високій вологості элептичні області зараження вкриваютьс хвороботворним сірим нальотом. Заражена сухою гниллю ділянка стебла на кущах помідорів здатна взяти в кільце всю площу стебла і він почне в'янути, що викличе загибель куща.Місця ураження стебел на кущах томатів часто трапляється від пошкоджень під час догляду за помідорами (пасинкування, обламуванню листя)Листя на рослині уражаються часто в області їх пошкодження і при перенесенні на них інфікованих грибкових конідій. Далі при подальшому розвитку сірої гнилі на томатах, відбувається утворення великих, хворого виду плям коричнево-сірого кольору і покритим нальотом, На плодах помідорів які потрапили під вплив томатної хвороби, формуються круглоподібні водянисті плями, вони протягом захворювання збільшуються. Заражені плоди томатів сірою гниллю укриваються нальотом сірого кольору, і починаються процеси гниття і помідори обпадають.Плодове зараження томатів хворобою ,заражаються тільки в тих місцях - приєднання до рослині і пошкоджених шкірно-покривних зонах плода(розтріскування, мех.ушкодження).
Антракноз томатів

 У помідорів мішенню для антракноза, як правило, стають плоди, коренева шийка і коріння. На коренях з'являються шелушащиеся бурі плями, плоди (в основному, зрілі) покриваються круглими світло-бурими плямами, які згодом темніють аж до чорного кольору.  Це захворювання атакує все надземні частини рослини. Перші ознаки зазвичай з'являються на листках: коричневі плями з темною бурою облямівкою поступово розростаються по іншим надземним органам рослини. Згодом плями зливаються і поглиблюються, утворюючи перешкоди для руху поживних речовин. Пізніше у плям з'являється темно-фіолетовий або бурий ободок.
У спекотну погоду на ділянках, уражених антракнозом, можуть з'являтися тріщини, а підвищена вологість буде сприяти тому, що стебла рослини почнуть загнивати. Якщо не застосовувати препарати від антракноза, хворе рослина загине.

Вертицильоз томатів.


Шкідливість. Нещодавно вертіціллез томата був однією з найпоширеніших хвороб. Однак після виведення стійких гібридів і сортів збиток від цієї хвороби, тепер, зовсім незначний.
Перші симптоми починають проявлятися на старіючих листках. Вдень вони прівядают, а вночі тургор в листі відновлюється. Пізніше розвивається односторонній хлороз і некроз листя. На перших етапах розвитку вертіціллезу томата коренева система виглядає здоровою, проте коріння починають поступово відмирати, через те що на них починають розвиватися вторинні фітопатогени. В результаті розвитку будь-якої форми хвороби на зрізі стебла видно кільце уражених судин бурого кольору. При розвитку вертіціллезу томата некроз судин може поширюватися уздовж стебла на висоту 1 м. Це головна відмінність даної хвороби від кореневих гнилей, які можуть поширюватися в висоту тільки на 10-15 см.  ФУЗАРІОЗНЕ В`ЯНЕННЯ

Якщо при вирощуванні розсади має місце фузаріозне в'янення томатів, лікування може бути єдиним способом не допустити загибелі рослин. Як правило, з таким захворюванням, як фузаріоз, стикаються городники, які на протязі тривалого часу вирощують томати на одному місці. У цьому випадку створюються оптимальні умови для розмноження грибків, що провокують розвиток фузаріозного в'янення розсади помідоров.Симптоми цього грибкового захворювання зазвичай посилюються під час спекотної погоди, а крім того, якщо розсада постраждала через низький вміст в грунті поживних речовин або неправильного догляду.  Симптоми цього грибкового захворювання зазвічай посилюються в час спекотної погоди, а крім того, якщо розсада постраждала через низьких вміст в грунті пожівні речовини або неправильного догляд.

МУЧНИСТА РОСА

Патогени-шкідники живуть в залишках рослин, переноситься інфекція тільки дрібними частинками - конідіямі.На томатах і рослинах борошниста роса виглядає як наліт білого кольору з обох сторін листа, місцями заражаючи стебло і черешок листя. Хворе листя на помідорах некротизується, потім листя опадає.Поразка томатів борошнистою росою може бути і при низькій вологості 20%, але перші області зараження і прояви інфекції стають видні при 80-90% вологості і при +16 +20.

Водяниста (мокра) гниль томатів.

Хвороба помідорів при якій відбувається гниль як на стиглих так і недозрілих плодах томатів (зелених). Причому захворювання плодової гнилі активно весь період дозрівання, зростання, визрівання і зберігання плодів.

Спочатку поверхня плодів помідорів покривається бактеріальною плямистістю, хворобливі зони ураження плодів мають чітку межу зі здоровою поверхнею плода.Далі протягом 2-3 днів внутрішня структура помідора пропадає, гниє і стає поганою субстанцією, безбарвного виду погано пахне, шкірні покриви плода морщаться і лопаються. Просочений бактеріальною гниллю томат знаходить вид неповного мішечка з водою. 

З особливою жорстокістю хвороба лютує на перестиглих плодах. За умови великої температури, зелені незрілі плоди під впливом плодової гнилі розкладаються за 5-7 днів.

Водяниста (мокра) гниль - це хвороба плодів томатів. Rhizopus nigricans Ehrenb. Сприятливе середовище розвитку інфекції це висока або підвищена вологість температура + 15. Пропадають плоди помідорів які зберігаються великими слоями протягом декількох днів. Процес запотівання сприяє розвитку хвороби плодової гнилі та її прогресування.

ЗАХИСТ ТОМАТІВ ВІД ГРИБКОВИХ ХВОРОБ

Захист томатів від хвороб повинна орінтуватися на фітосанітарних і терапевтичних заходах, Необхідно дотримуватися правильний сівозміни (знижує запас інфекції в грунті) і просторову ізоляцію між територіїї томата і картоплі, размещяют томат слід на добре провітрюваних ділянках, Важливо дотримуватися оптимальні строки висадки і оптимальну густоту посадки, при пізніх термінах посадки культура уражається сильніше, Суворе дотримання агротехнічних прийомів по догляду за рослинами -правильним поливи застосування мінеральних добрив з підвищеними дозами калійного добрива - підвищує стійкість до хвороб,

БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ


БАКТЕРІАЛЬНИЙ РАК

Бактерії проникають у рослини тільки через механічні ушкодження. По судинах флоеми вони потрапляють в інші органи, в тому числі, в плоди, викликаючи їх внутрішнє зараження.

Такі плоди можна виявити по потемніння закінчень судинних пучків при відриві чашечки від плоду; при слабкому ураженні на розрізі плоду видно жовті тяжі, що йдуть до насіннєвим камерам.

Плоди томата можуть дивуватися і зовнішньо у результаті вторинного поширення інфекції. Розвитку захворювання сприяють висока температура і вологість повітря. Захворювання рідко зустрічається в польових умовах, частіше в теплицях.

Джерелом інфекції найчастіше бувають заражені насіння (причому насіннєва інфекція може бути як зовнішня, так і внутрішня), рідше - рослинні залишки, інвентар і грунт (у вологих умовах до 30-40 днів, в сухих - більше 3 місяців).

В'янення листя (часто одностороннє) за яким слідує їх побуріння і засихання, але не опадання. На розрізі стебла видно потемніння судинного кільця. На плодах іноді з'являється симптом у вигляді пташиного ока (плоскі плями білі по периферії і темні в центрі, діаметром до 3 мм).

ЧОРНА БАКТЕРІАЛЬНА ПЯТНИСТІСТЬ

Для чорної бактеріальної плямистості відмінною рисою є почорніння центру плям на листках томатів з подальшим некрозом тканин.

Хвороба посилено розвивається при високій температурі. При знижених температурах хвороба завмирає, але збудник залишається живим у очікуванні відповідних кліматичних умов. Життєздатність збудника хвороби зберігається тривалий час. Хвороба передається через насіння.


Бактеріальна крапчастість помідор

 Уражається листя, значно рідше стебла і плоди. На листі розвиваються дрібні (діаметром 2-3 мм) темно-бурі плями, на яких з часом з’являється жовтий ореол. При сильному ураженні плями зливаються, лист гине. На стеблах і черешках плями овальні або видовжені.

ЗАХИСТ ТОМАТІВ ВІД БАКТЕРІАЛЬНИХ ХВОРОБ

Знищення рослинних решток дотримання сівозміни, Не допускання перезволоження і поливу  відразу після обробітку грунту,Термічнний обробіток насіння при 52-53 С0 на протязі 25-30 хвилин, Обов'язкове обеззарашування грунту при посадки розсади, Бородба з бурь'янами які є носіями хвороб , При появізахворювань під час вегетації через 7-14 днів обробка фунгіцидами які містять мідь,

ВІРУСНІ ХВОРОБИ

АСПЕРМІЯ 

Асперміоз – вірусне захворювання, що протікає у важкій формі, але добре піддається лікуванню. Асперміоз або бессемянность плодів, характеризується рядом інших ознак, що дозволяють виявити хворобу томата, наприклад, кущистість верхівки або деформація стебла.

Асперміоз спочатку не “хвороба пасльонових”, так як вперше з’явилася у хризантем. Квіти і сьогодні страждають від цієї недуги і з легкістю передають вірусні клітини грядках з помідорами, тому варто подалі вирощувати ці квіти або зовсім відмовитися від них, як і від айстр, також є рознощиками хвороби.

Однією з головних причин поширення вірусу є тля. За рахунок своєї здатності максимально швидко розмножуватися, вона переносить асперміоз з куща на кущ. Є і провокуючі фактори – вологий, жаркий клімат, що збільшує популяцію попелиці. У північних краях асперміоз не поширюється, тому що клімат, характерний для таких широт, згубний для асперміоза.

Існує висока ймовірність поширення вірусу механічним шляхом (наприклад, при виривання декоративних квітів вірус бессемянності може перекинутися на здорові саджанці томатів).

МОЗАЇКА ТОМАТІВ

Перші ознаки хвороби проявляються через кілька днів після зараження. Основний симптом – виникнення на листках добре помітних вкраплень, які мають яскраву кордон. Плями можуть бути різної форми і величини. Листя починають витягуватися і скручуватися. Потім стебло і листя починає засихати, а хвороба з швидким темпом вражає сусідні рослини. На плодах мозаїка проявляється світло-зеленими, білими плямами. Помідорова м’якоть у заражених плодів починає чорніти і загнивати. Для вживання в їжу такі помідори більше не придатні.

Носіями мозаїки часто є комахи: кліщі, попелиці, жуки. Вірус може передаватися рослинам від заражених посадочних насіння. Після потрапляння інфекції на томати, утворюються дефектні плоди некрасивою форми і з гнилої м’якоттю, а самі помідорні кущі згодом марніють і гинуть. Урожай знижується мінімум на 50%.

СТОЛБУР

Зараженення пов'язано з високою температурою грунту, Листя хворих рослтн стають з жовтим і антоциановим відтінком, пізніше - фіолетовий, відбуваєтььця поліферація квітів,: чашелистники розростаютьця пелюстки зелені, не дорозвиненні, квіти зазвичай стерильні, одиничні плоди деревеніюють.

ЗАХИСТ ВІД ВІРУСНИХ ХВОРОБ

Для посіву необхідно використовувати здорове насіння оброблене 20-% розчином соляної кислоти на протязі 30-ти  хвилин. Велике значення має виьраковка сіянців з ознаками хвороб при висадці рослин. Також важливо своєчасно виявляти появу шкідників чи початок проявлення захворювань рослин. Для цього регулярно один раз в тиждень ділянку обстежують ретельно,Рекомендується  вчасно виявлені хворі рослини видаляти, з якими хвороба переноситься на здорові рослини попелицею.